Jak skutecznie zarządzać własnością intelektualną w firmie?
Rozbudowa i umiejętne zarządzanie portfelem praw własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie dla sukcesu i rentowności firmy. Do realizacji tego celu niezbędna jest znajomość zawierania umów, na mocy których prawa te mogą zostać sprzedane lub wykorzystywane przez inne osoby w zamian za wynagrodzenie.
Według danych udostępnionych w 2021 roku przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, firmy, które posiadają prawa własności intelektualnej odnotowują o 55 proc. wyższy dochód na pracownika niż firmy niebędące ich właścicielami (dochód z tytułu posiadania praw własności intelektualnej jest wyższy odpowiednio o 68 proc. w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) i o 18 proc. w przypadku dużych firm)1. Co więcej, przychody na pracownika różnią się w zależności od przyjętej przez firmę kombinacji praw własności intelektualnej. I tak, w sektorze MŚP, przedsiębiorcy osiągają przychody odpowiednio wyższe o 50 proc., jeżeli posiadają wyłącznie patenty; o 75 proc., jeśli firma uzyska prawo ochronne na wynalazek razem z prawem z rejestracji znaku towarowego; i aż dwukrotnie wyższe (98 proc.), w przypadku połączenia wszystkich trzech praw, czyli także z uwzględnieniem wzoru przemysłowego2.
Licencja i umowa przeniesienia
Niezależnie od tego jakie prawo jest przedmiotem umowy:
∑ patenty chroniące wyłączność korzystania z wynalazku (np. produkowania urządzenia),
∑ prawa ochronne na wzory użytkowe zabezpieczające wyłączność korzystania z rozwiązań technicznych (np. ze względu na budowę produktu),
∑ prawa z rejestracji wzorów przemysłowych przyznające przedsiębiorcy wyłączne prawo do wytwarzania produktu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta