Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie zarządzać własnością intelektualną w firmie?

08 lipca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Maciej Olejnik Agata Pawlak

Rozbudowa i umiejętne zarządzanie portfelem praw własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie dla sukcesu i rentowności firmy. Do realizacji tego celu niezbędna jest znajomość zawierania umów, na mocy których prawa te mogą zostać sprzedane lub wykorzystywane przez inne osoby w zamian za wynagrodzenie.

Według danych udostępnionych w 2021 roku przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, firmy, które posiadają prawa własności intelektualnej odnotowują o 55 proc. wyższy dochód na pracownika niż firmy niebędące ich właścicielami (dochód z tytułu posiadania praw własności intelektualnej jest wyższy odpowiednio o 68 proc. w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) i o 18 proc. w przypadku dużych firm)1. Co więcej, przychody na pracownika różnią się w zależności od przyjętej przez firmę kombinacji praw własności intelektualnej. I tak, w sektorze MŚP, przedsiębiorcy osiągają przychody odpowiednio wyższe o 50 proc., jeżeli posiadają wyłącznie patenty; o 75 proc., jeśli firma uzyska prawo ochronne na wynalazek razem z prawem z rejestracji znaku towarowego; i aż dwukrotnie wyższe (98 proc.), w przypadku połączenia wszystkich trzech praw, czyli także z uwzględnieniem wzoru przemysłowego2.

Licencja i umowa przeniesienia

Niezależnie od tego jakie prawo jest przedmiotem umowy:

∑ patenty chroniące wyłączność korzystania z wynalazku (np. produkowania urządzenia),

∑ prawa ochronne na wzory użytkowe zabezpieczające wyłączność korzystania z rozwiązań technicznych (np. ze względu na budowę produktu),

∑ prawa z rejestracji wzorów przemysłowych przyznające przedsiębiorcy wyłączne prawo do wytwarzania produktu o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12312

Wydanie: 12312

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament